בטון מזוין

 
 
בטון מזויין הוא חומר מורכב המשמש לבניית מבני תעשייה, מסחר ומגורים וכן לבניית תשתיות מסוגים שונים כמו מחלפים, עמודים לגשרים וכדומה. חומר זה מורכב ממוטות פלדה שמסביבם יוצקים בטון העשוי מצמנט וחומרים אלסטיים נוספים. החומר הזה נחשב לחזק מאוד, ויש לו כושר התנגדות לסוגי מאמצים שונים, ובשל כך יש לו חשיבות עליונה בבניית מבנים לגובה.

בנוסף, השילוב בין בטון לפלדה התגלה כמאד מוצלח מכיוון שמקדמי התפשטות החום של שני חומרים אלה כמעט זהים, דבר המאפשר למבנה לא להתעוות ולא להיסדק כאשר הוא מתחמם או מתקרר. השילוב בין שני חומרים אלה נמצא עוד יותר יעיל כשהתגלה שהבטון מגן על הפלדה מפני חלודה וקורוזיה, דבר המאפשר עמידות למשך שנים ארוכות.
 
 
בטון מזוין - למבני תעשייה ותשתיות
 
 
 
שילוב של בטון ומתכת - מאפשר עמידות גבוהה במיוחד
 
 
 
 

השימוש העיקרי בבטון מזוין

 
השימוש העיקרי בבטון מזוין הוא כאמור בבניית מבנים ותשתיות, כאשר הבטון המזוין משמש כציר עיקרי לחוזק המבנה. משיגים זאת בכמה אופנים עיקריים:

  • כקורה בין שני סמכים.
  • כקורה זיזית.
  • בעמודים.
  • בתקרת צלעות.

בכל האלמנטים הללו משתמשים בבטון מזוין, כאשר הנחת מוטות הפלדה נעשית באופן שונה מאלמנט לאלמנט על מנת לגרום לחוזק מירבי שלו:

בקורות בין שני סמכים ממקמים את מוטות הפלדה בתחתית הקורה בעיקר, ואילו בקורה זיזית מניחים את מוטות הפלדה בראש הקורה לכל אורכה, ובנקודת החיבור עם הרגל העומדת שלה.

בבניית עמודי בטון מזויין מונחות המוטות בהיקף החיצוני של העמוד, ואילו ברצפות מונחות המוטות בצורת T באופן שמשתלבים אלה עם אלה.
 
חיזוק מבנים בבטון מזוין
 

ייצור בטון מזוין

 
את הבטון המזוין מכינים על ידי הנחת מוטות פלדה בחלל טפסות שלתוכו יוצקים את הבטון הנוזלי. כאשר מתקשה הבטון הוא הופך למקשה אחת יחד עם הפלדה, והוא מגיע לחוזקו האופטימלי לאחר כ- 28 יום.

את מוטות הפלדה יש להניח בתוך תבניות היציקה באופן מדויק ביותר, על מנת להגיע לחוזק המבוקש. כמו כן, יש להקפיד כי המוטות אינם חלודים, ואינם יוצאים מתוך תחום היציקה שבהם הם מונחים.
 

ניסור בטון

 
כמו שהבטון נחשב לחומר חזק במיוחד. קשה להרוס אותו כאשר מעוניינים להרוס מבנים או לשפץ ולשנות אותם. על מנת לנסר או לקדוח חורים גדולים בבטון (לצרכי פתחי אוורור, הכנסת צינורות מיזוג בקטרים גדולים וכדומה), יש להשתמש במסורי חיתוך מיוחדים הנעזרים בלהבי יהלום המסוגלים לחתוך באופן מדויק להפליא את הבטון המזוין על מוטות הפלדה שבתוכו.

השימוש במסור יהלום מאפשר לחתוך כל חומר, מכיוון שיהלום הוא החומר בחזק ביותר בטבע, והוא אינו נשבר לנוכח העבודה המאומצת. מסורי יהלום עושים עבודה מדוייקת, פחות מרעישה ופחות מלכלכת מכל שיטת קידוח או הריסה אחרת של אלמנטים מבטון מזוין.
 
פאזה אחרת בבנייה - ניסור פתחים בבטון מזוין
 
חברת פאזה אחרת מתמחה בעבודות ניסור וקידוח בבטון במסור יהלום בצורה איכותית ומקצועית ובדיוק מופתי.

אנו מתמחים בעבודה במקומות קשים כמו קירות תומכים וכדומה. אם אתם זקוקים לעבודות ניסור וקידוח בבטון, פנו אלינו ונשמח להעמיד את הנסיון והמיומנות שלנו לשירותכם: 050-9700990